Gdynia Design Days to festiwal, który jest doskonałą okazją do poobcowania z naprawdę świetnym wzornictwem i zainspirowania się do kreatywnego działania. Gromadzi on fantastyczne, często bardzo nowatorskie projekty prezentujące nadchodzące trendy i nowe praktyki projektowania, często ukazując je w kontekście historycznym i geograficznym. Gdynia Design Days łączy środowiska akademickie, naukowe i biznesowe we wspólnym przedsięwzięciu mającym nadać DESIGNOWI nowe znaczenia. Festiwal obejmuje zarówno wystawy, jak i warsztaty i prelekcje.

Hasłem przewodnim minionego GDD 2016 jest słowo „ODZYSKANE” odnoszące się zarówno do historii Gdyni, która 90 lat temu odzyskała dostęp do morza, jak i odzyskania świadomości mentalnego połączenia z morzem. Odzyskana może być także energia z morza, oraz surowce wtórne, którym można nadać drugie życie.

Dla mnie Gdynia Design Days, to uczta dla zmysłów, obcowanie z dobrym wzornictwem, doświadczanie procesu realizacji projektów, to zaskoczenie towarzyszące poznawaniu nowych technologii, to spojrzenie z innej perspektywy, odrzucenie stereotypów. Bardzo polecam uczestnictwo każdemu bez względu na zainteresowania i wiek (moi chłopcy lat 8 i 3 bawili się doskonale 😉 ). Jestem przekonana, że będzie ono dla Was równie odkrywcze i inspirujące. Następna okazja już za rok 🙂

Dzisiejszy wpis jest fotorelacją z części wystaw, które zgromadzone były w Parku Naukowo-Technologicznym. Wybaczcie dużą ilość zdjęć, ale po prostu nie mogłam się powstrzymać, chociaż i tak dokonałam ostrej selekcji 😉

Zacznę od bardzo kreatywnej ekspozycji…

Stolarnia Zmysłów – to projekt, który jest owocem współpracy Design Alive, Barlinka, Tabandy (Znacie? Bo to nasze gdańskie studio projektowe, którego realizaje cieszą się uznaniem w Polsce i na rynkach europejskich). Wystawa miała formę warsztatu, w którym każdy miał możliwość spróbować swoich sił przy obróbce drewna tradycyjnymi metodami. Organizatorzy zapewnili nie tylko materiał i narzędzia, lecz także charakterystyczny strój, który ułatwiał wczucie się w nową rolę i oczywiście zapewniał odpowiednią dawkę humoru. Możliwość analizowania drewna wszystkimi zmysłami, odczuwania go i modyfikowania pozwala odkrywać ten materiał na nowo i uświadamia jego ogromną jako surowca, który otacza nas na każdym kroku i z którego tak chętnie czerpiemy. I właśnie, dla podkreślenia tej świadomości, każdy uczestnik wystawy mógł stać się współtwórcą tego projektu otrzymując małe drzewko w doniczce do samodzielnego posadzenia. Mój dąb już rośnie za domem 🙂 Patrząc na niego będę wspominać chwilę spędzone w tym pachnącym drewnem warsztacie.

gdyna_design_days_wzornictwo7

gdyna_design_days_wzornictwo3

gdyna_design_days_wzornictwo4

gdyna_design_days_wzornictwo9

gdyna_design_days_wzornictwo8

gdyna_design_days_wzornictwo5

gdyna_design_days_wzornictwo6

 

Wystawa Odzyskane – wystawa główna Gdynia Design Days, dla której punktem wyjścia było pytanie „Jak lepiej poznać morze, by móc mądrze wykorzystać jego zasoby, jednocześnie mając na uwadze ochronę środowiska?”. Jest zbiorem różnych projektów ukazujących różne możliwości ujęcia tematu. Jej różnorodność sprawiła, że w moim odczuciu, była to najciekawsza i najbardziej inspirująca ekspozycja.

gdyna_design_days_wzornictwo

gdyna_design_days_wzornictwo31

gdyna_design_days_wzornictwo32

gdyna_design_days_wzornictwo33

gdyna_design_days_wzornictwo34

gdyna_design_days_wzornictwo35

gdyna_design_days_wzornictwo37

gdyna_design_days_wzornictwo36

gdyna_design_days_wzornictwo38

gdyna_design_days_wzornictwo39

gdyna_design_days_wzornictwo40

gdyna_design_days_wzornictwo41

 

School of form to wystawa ukazująca 12 prac dyplomowych podejmujących tematykę współczesnych problemów, zjawisk i potrzeb człowieka.

gdyna_design_days_wzornictwo10

gdyna_design_days_wzornictwo11

gdyna_design_days_wzornictwo12

 

Wystawa RE:made OBJECTS to ekspozycja pokazująca serię produktów wydrukowanych w technologii 3d z surowca uzyskanego ze zużytych przedmiotów.

gdyna_design_days_wzornictwo13

gdyna_design_days_wzornictwo14

gdyna_design_days_wzornictwo15

gdyna_design_days_wzornictwo16

gdyna_design_days_wzornictwo17

 

90-lecie powstania Spółdzielni „Ład” – ekspozycja składająca się z wybranych projektów spółdzielni z lat 1926-1996.

gdyna_design_days_wzornictwo18

gdyna_design_days_wzornictwo19

gdyna_design_days_wzornictwo20

 

Wystawa Design u źródeł to efekt współpracy beskidzkich rzemieślników i projektantów z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Celem projektu było odświeżenie tradycyjnych metod przetwarzania wełny karpackiej oraz ukazanie ich właściwości i możliwości wzorniczych. Projektanci odbyli swoistą wędrówkę do źródeł ucząc się technik obróbki wełny od bezpośrednio u beskidzkich mistrzów rzemiosła. Efekt jest fantastyczny, byłam zauroczona tą wystawą. Uwielbiam dotykać wełnę 🙂

gdyna_design_days_wzornictwo21

gdyna_design_days_wzornictwo22

gdyna_design_days_wzornictwo23

gdyna_design_days_wzornictwo24

gdyna_design_days_wzornictwo25

 

Dyplomy Architektura i Wzornictwo ASP – wystawa prezentująca prace młodych projektantów, będąca punktem wyjścia do dyskusji nad kierunkiem rozwoju współczesnego designu.

gdyna_design_days_wzornictwo27

gdyna_design_days_wzornictwo28

gdyna_design_days_wzornictwo29

gdyna_design_days_wzornictwo30

gdyna_design_days_wzornictwo1

 

Irrational Times – wystawa inspirowana połączeniem wpływów słowiańskich i skandynawskich. Współczesny design czerpiący z dawnej tradycji i folkloru Polski i Szwecji – piękne przedmioty kultywujące pamięć o przodkach, odpowiadające potrzebom nie tylko ciała, ale i umysłu.

gdyna_design_days_wzornictwo2

gdyna_design_days_wzornictwo26

 

Wystawa Miasto i las odpowiada potrzebom nie tylko człowieka, ale i żyjących wokół nas zwierząt. Zmiany zachodzące w środowisku powodują, że sytuacja zwierząt w miastach pogarsza się i drastycznie pogarszają się ich warunki życia. Ukazane na wystawie projekty są odpowiedzią na ich potrzeby przy jednoczesnym zachowaniu nowoczesnego, miejskiego wzornictwa. Mam nadzieję, że kiedyś projekty te znajdą swoje stałe miejsce w miejskim krajobrazie, bo nie tylko dają schronienie, ale też zwracają uwagę na problem zmniejszającej się populacji zwierząt w mieście.

gdyna_design_days_wzornictwo42

gdyna_design_days_wzornictwo43

gdyna_design_days_wzornictwo44

 

Kids Design Space – fantastyczny projekt, który powstał przy współpracy dzieci i cenionych polskich projektantów. Design, twórczość, zabawa – tak w skrócie można by określić jego słowa kluczowe. 14 prototypów, które można było nie tylko podziwiać, ale i wypróbować. Dzieciaki „wsiąkły” na dłużej zajęte pleceniem dywanu czy budowaniem z Lego Architecture, a ja mogłam spokojnie pokontemplować ten nieoczywisty, niecodzienny design.gdyna_design_days_wzornictwo47

gdyna_design_days_wzornictwo48

gdyna_design_days_wzornictwo49

gdyna_design_days_wzornictwo51

gdyna_design_days_wzornictwo52

 

MANUBA – Rzemiosło Odzyskane. Manuba to akronim od słów manufaktura bałtycka. Ta wyjątkowa kolekcja przedmiotów powstała przy użyciu tradycyjnych metod rzemieślniczych i rękodzielniczych wzmacniając świadomość lokalnej tożsamości. Przepiękna, niepowtarzalna ceramika i tekstylia tak różne od wszechobecnych przedmiotów masowej produkcji.

gdyna_design_days_wzornictwo45

gdyna_design_days_wzornictwo46

Jestem pełna wrażeń i absolutnie zaspokojona bogactwem form, kolorów, technik i wszystkiego czym mogłam cieszyć zmysły podczas wystaw. Żałuję, że nie udało mi się zobaczyć pozostałych ekspozycji i zamierzam ten błąd naprawić podczas przyszłorocznych, jubileuszowych – 10 Gdynia Design Days 2017. Już nie mogę się doczekać kolejnej dawki dobrego designu 🙂